Primarului oraşului Flămânzi, Dan Oloeriu, şi cel al comunei Mihai Eminescu, Verginel Gireadă, au fost arestaţi preventiv pentru 30 de zile în dosarul în care procurorii Serviciului Teritorial Suceava al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) îi acuză de luare de mită. Curtea de Apel Suceava a dispus, luni, arestarea pentru 30 de zile a celor doi, după ce iniţial Tribunalul Suceava a decis ca aceştia să fie cercetaţi sub control judiciar.
Soluţia Tribunalului Suceava a fost contestată atât de procurorii anticorupţie, cât şi de cei doi primari, iar instanţa superioară a decis, luni, să emită mandate de arestare preventivă pe numele lui Oloeriu şi Gireadă.
https://www.stiripesurse.ro/botosani-primarii-din-orasul-flamanzi-si-comuna-mihai-eminescu-arestati-preventiv_3649427.html